Skip to content Skip to footer

Miért nem mindegy, hogy honnan választasz kiskutyát?

Igen gyakori, hogy egy-egy aktuális film vagy mese befolyásolja az éppen divatos fajták népszerűségét és sajnos az emberek egy része elköveti azt a hibát, hogy nem jár utána alaposan a fajtaleírásnak és a tenyésztési célnak, vagy pedig nem veszi komolyan az abban leírtakat.

“Hisz velem ez nem történhet meg”

Nagyon sok esetben ezzel a kevésbé sem praktikus, utólag természetesen megbánt taktikával szembesülök, amikor egy gazdi azzal keres meg, hogy a foxija elkapta a csirkét, megkergette a macskát, neadjIsten meg is cincálta kissé, a szocializálatlan bull típusú kutyája ki tudja miért haragszik a többi kutyára, vagy a border collieja tereli az autók kerekeit. Számos példát írhatnék még, de fölösleges és nem is az a célom ezzel, hogy beledörgöljem a gazdák arcába, hogy elsősorban az ő hibájuk az, amilyen nehézséggel jelenleg küzdenek… Engem nem azért keresnek meg a gazdák, hogy bírálatot gyakoroljak felettük és én ezt nem is teszem meg, hiszen nincs hozzá jogom, meg valójában szándékom se. Egyetlen kiképzőnek sincs joga megalázni vagy megsérteni a hozzá segélykéréssel forduló gazdát, az véleményem szerint a legnagyobb arcátlanság. Nekem az a dolgom, hogy a kialakult helyzetet a lehető legalázatosabb, leghitelesebb és leg-eredményrevezetőbb módon kezeljem.

Ezen felül egyvalamit azonban még tehetek:

Igyekszem minél több leendő gazdit megfelelő mederbe terelgetni azzal, hogy segítek nekik felkészülni a lehetőleg céltudatosan kiválasztott fajta érkezésére és a hozzájuk passzoló kölyök/vagy kutya kiválasztásában. És elsősorban abban, hogy honnan is érkezzen az a kutya, mert nem mindenkinek van pénze megfizetni a törzskönyves kutyát, de számos menhely és fajtamentés rokkan bele a kutyák ellátásába, a szaporítók meg közben vígan tömik degeszre a zsebüket a kizsákmányolt kutyákon szerzett haszonnal. Téves azt feltételezni, hogy egy örökbefogadott kutyus nem lehet olyan teljes értékű családtag, mint egy elit törzskönyves csöppség. Az igaz, hogy időnként kicsit több türelem és kitartás szükséges a mentett kutyusok rehabilitásához, de mindenképpen megéri a fáradozást.

Ne támogass szaporítót a döntéseddel!

Ha nem örökbefogadnál, akkor honnan?

Elismerem, nem mindenkinél opció az örökbefogadás és tenyésztőként állva a kérdés oldalain nem meglepő, ha a lelkiismeretes tenyésztőtől való választást is népszerűsíteni hivatott vagyok. Sokan vannak, akik nem mernek örökbefogadni, szükségük van arra, hogy a kicsi megbízható helyről származzon, ami nagy százalékban csökkenti az örökletes betegségek kialakulását, míg a mentett kutyusok esetében ez pont ugyanannyira lutri, mintha egy szaporítótól vennénk kutyát. Ráadásul jöhet mellé a csomagban némi előzetes trauma és szocializálatlanság, ami miatt nem mindenki nyitott -és teszem hozzá nem is mindenki alkalmas- arra, hogy ezt a türelemjátékot megfelelő eredménnyel végigzongorázza. Ilyenkor tényleg a tenyésztő a legideálisabb választás. Hogyan ismered fel azonban, hogy kitől érdemes leendő szőrös gyermekedet kiválasztanod?

Bár a hirdetőoldalak is próbálnak időnként fellépni a szaporítók ellen, mégis azt látni, hogy tömve vannak az platformok alig oltott, csipás szemű, nagy pocakos (nagy eséllyel erősen férges) kiskutyákkal. “Jó” esetben innen azért felismered a szaporítót, de sajnos nem mindegyik árulja el magát ennyire egyértelműen.

Nagyon ritka, ha egy tenyésztő hirdeti a kölykeit. A legtöbbjüknél előjegyzési lista van, amire érdem felkerülni. A jó tenyésztő megválogatja, hogy kinek ad kutyát.

A másik pedig az, hogy az igazi tenyésztő minden kölykéhez ad törzskönyvet, amelyik ilyen-olyan kifogással nem váltja ki a törzskönyvet, vagy nem az egész alomra teszi ezt meg, az sajnos nem igazi tenyésztő.

Miért fontos, hogy jó helyről vegyél kiskutyát? -avagy közérthetően a genetikai betegségekről:

Minden fajtán belül előfordulnak recesszíven öröklődő genetikai betegségek. Ezekre a betegségekre kizárólag genetikai tesztekkel lehetséges megbízhatóan fényt deríteni. Nem minden fekete és fehér, hiszen sok hordozó kutya születik, akikről szűrés nélkül soha nem derül ki, hogy azok. 2 hordozó egyed “véletlen” párosodása esetén akár halálos vagy életminőséget súlyosan rontó betegséggel érintett kiskutyák születhetnek. Sajnos nem minden esetben derül ki azonnal a baj, mert több betegség csak 2-3 éves korban vagy még később jelentkezik. Ezen betegségek nem mindegyike gyógyítható vagy műthető (pl. vakság, süketség). Arról nem is beszélve, hogy több olyan betegség öröklődhet, amire csak klinikai szűrővizsgálatok útján lehet fényt deríteni, ami szintén igen költséges móka.

Kifogástalan garancia nincs akkor sem, ha tenyésztőtől vásárolsz, de a genetikai betegségek kialakulásának kockázatát minimálisra csökkented azzal, ha felelősen döntesz. 

A szaporító se genetikai, se klinikai szűrésekre (diszplázia, örökletes szembetegségek) nem költ, de még jó minőségű tápra se nagyon, nemhogy idejét adja a kölyköknek, hogy azok megfelelő korai fejlesztésben részesüljenek és ennek köszönhetően egészséges kommunikációval és idegrenszerrel csöppenjenek bele a nagyvilágba. 

Amennyiben jól szeretnél dönteni, de nincs hozzá elég tapasztalatod, akkor fordulj hozzám bizalommal. Kiképzőként és tenyésztőként segítek megtalálni a hozzád leginkább illő fajtát vagy leszűkíteni a kört (kiképzőként nem célom a saját kennelemet népszerűsíteni, éppen ezért az általam tenyésztett fajtán belül nem volna etikus, ha segítenélek a választásban, köszönöm, ha ezt megérted). Megtanítalak arra, hogy minek járj utána, mi alapján válassz és hogy keresd fel a számodra szimpatikus tenyésztőt, majd amíg a kölyökre vársz, segítek felkészülni a lehető legalaposabban, mind elméleti, mind gyakorlati oldalról a kicsi érkezésére. Ha a csöppség megérkezik, egy rövid akklimatizálódást követően már el tudunk kezdeni otthon dolgozni vele (a legyszigorúbb fertőtlenítés és óvintézkedések közepette!!!), hogy a lehető leghamarabb megfelelő módon alapozzuk meg a kapcsolatotokat, a közöttetek lévő bizalmat és a szabályokat valamint a napi rutint is időben alakítsuk ki. 

A korai szocializáció fontosságáról egy másik posztban írok kicsit bővebben, ha érdekel, akkor olvasd el azt is.

Örökbefogadnál? Ebben az esetben is ugyanúgy számíthatsz a segítségemre. 

(Súlyosan traumatizált kutyák rehabilitációjában nem tudok segítsélgedre lenni, mert az egy külön szakterület, de a megfelelő szakemberhez tudlak irányítani.)

Fotók: Medveczky Nikolett