A legnagyobb álom, hogy a kiskutyánk hozzánk költözése után azonnal szobatiszta lesz. Valljuk be, ez nem túl reális elképzelés, azonban sokkal kevésbé bonyolult elérni az áhított célt, mint azt elsőre gondolnád. Azt azért fontos kihangsúlyozni, hogy a szobatisztaság kialakulása nem megy egyik napról a másikra és egyéni fejlettséghez is köthető a siker. Ugyanazon fajtájú kölykök esetében is előfordul egyéni különbség, az egyik már 12 hetesen szobatiszta, míg a másik csak 15 hetes korban rendelkezik olyan záróizomzattal, aminek következtében megszűnnek a balesetek. Nincs fix határidő, egy biztos azonban, ahelyett, hogy az orrát a pisibe nyomkodnád, a következetesség és a pozitív megerősítés a legjobb eszközöd a sikerhez vezető úton.
A “hagyományos”, azaz a klasszikus tanítási módszer ugyanis valóban az volt, hogy a kiskutya orrát a pisibe, esetleg másba nyomva hangosan rákiabáltak, elverték a fenekét, és szemléltetve, hogy hova kellett volna végeznie a dolgát, kihajították a grabancánál fogva az udvarra. Sajnos ez azonban nem a legmegfelelőbb eljárás, arról nem is beszélve, hogy nem segít a köztetek lévő bizalmi viszony kialakításában sem.
Hogyan segíts akkor neki, hogy minél előbb kialakuljon a szobatisztaság?
Figyeld meg, hogy mikor ürít a kiskutyád. Egy kis segítség ehhez: a kölykök általában evés után, alvás után és játék közben/után megállva végzik dolgukat leggyakrabban. Ugyan nem sok időd van reagálni, főleg a pisilés előtt, de ha megfigyeled kiskutyád viselkedését, akkor nagyon hamar sikerül időben felismerned a jellegzetes, orrával a megfelelő hely után kutató, köröző mozdulatokat. A kölykök általában 30-60 percenként ürítenek, ha elég következetes vagy és tartod ezt a nagyjábóli időkeretet, akkor könnyebben kerülheted el a baleseteket.
Ha mégis becsúszik a csomag
Ne büntesd meg, ez a legfontosabb alapszabály. Egészen biztos, hogy lesznek balesetek, de fontos, hogy ne éld ezt meg se kudarcnak, se szándékos bosszúnak a részéről. Az történt, hogy nem figyeltél eléggé, lehet, hogy őt is elvitte a játék lendülete és nem figyelt oda eléggé. Figyelj jobban legközelebb, tervezz úgy, hogy a következő játék alkalmával közelebb legyen az ajtó, hogy jobban segíthess neki.
A pozitív megerősítés hatalma
A pisibe nyomkodással vagy a fenékre csapkodással csak azt éred el, hogy a kiskutyád félni fog Tőled. Ha fél, akkor egyrészt oda a bizalom, másrészt pedig frusztrálttá válik, ami miatt sokkal könnyebben csúszik be a pisi, esetleg kaki is. Gondolom, hogy nem ez a célod, így inkább a jó helyre történt ürítésnél legyél helyette igazán résen, mindig legyen a kezed ügyében egy-egy finom jutifalat és ne fukarkodj a dícséretekkel sem, szóval és simogatással is jutalmazd meg, amiért ügyesen a fűre pisilt. És ne feledd, a baleset többnyire a Te figyelmetlenséged miatt fordulhat elő, ezért ne neheztelj rá!
Szobakennel, a biztos odú
A szobakennel sokkal kevésbé ördögtől való dolog, mint azt sokan első ránézésre gondolják. Az almot ösztönösen takarító anya kialakítja a kölykök a szobatisztaságra való igényét. Ha szobakennelbe szoktatjuk kiskutyánkat, azzal segítünk neki megértetni azt, hogy a saját helyünkre nem piszkítunk. Természetesen ebben az esetben amint a kennel ajtaja kitárul érdemes eleinte kézbevenni az apróságot, aki valószínűleg pattanásig telt hólyaggal az ajtóig már nem ér el időben. Nagyon fontos figyelembe venni azt, hogy a kölykök fejletlen izomzatuk miatt nem képesek sokáig visszatartani főleg a vizeletüket, így nagyon fájdalmas és kellemetlen élményt okozhatunk nekik azzal, ha bizonyos időnként nem vesszük ki őket wc-zni. Arról nem is beszélve, hogy állatkínzás tartósan ketrecben tartani a kisállatot, azt csupán pihenésre és a pár órás távollétünk alatti biztonságos elhelyezés céljából javasolt használni. Ha 8 órát dolgozol, akkor amíg kiskutyád izomzata és idegrendszere nincs megfelelően felkészítve az ilyen hosszú idejű visszatartásra (ami azért valljuk be, egy felnőtt kutya határait súrolja), és egyedüllétre, addig nem javaslom, hogy szobakennelben helyezd el, akkor a mobilkennel, és a kutyapelus használata vagy pedig egy biztonságos udvari kennel a barátságosabb megoldás.
Éjszaka is fontos figyelni ugyanerre, érdemes pár óránként ébresztőt állítani, majd a felkelések gyakoriságát fokozatosan csökkenteni. Éjjel is jár a dícséret, azonban utána ne kövesse a wc-zést nagy örömködés, mert csak felpörgeted vele a kiskutyát, aki nem fog visszaaludni. Ehelyett szelíd simivel, halk szóval, kedves hangon dícsérd meg, majd tedd vissza a helyére és csendben feküdj le. Ezzel magadnak és neki is segítesz, hogy mielőbb, stresszmentesen érjétek el az átaludt éjszakákat és a szobatisztaság állapotát.
A szobakennelről bővebben egy másik posztban írok, ahol részletesebben elmesélem, hogy milyen kedvező élettani hatásai vannak helyes szoktatás esetén és hogy hogyan kell megfelelően felépíteni ehhez magát a ketrectréninget.